Somun Üretimi

Artan müşteri talepleri ve yeni yatırımlar sonucunda, 1996 yılında cıvata ve somun üretiminin birbirinden ayrılması sonucunda somun üretim tesisimiz Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bugünkü yerinde üretime başlamıştır.

10.000m²’si kapalı, toplam 20.000m² alanda üretim yapan İzmir üretim tesisimize ilave olarak 2014 yılında, Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde, 17.000m²’si kapalı, toplam 30.000m²’lik alana sahip Salihli üretim tesisimiz devreye alınmıştır. İzmir üretim tesisimiz, 2019 yılında alınan ilave parsel ve yapılan yatırımlarla 28.000 m² ’si kapalı olmak üzere toplam 38.000 m²’lik alana genişletilmiştir. Salihli üretim tesisimiz ise 2023 yılında tamamlanacak yeni yerleşim yatırımları ile birlikte toplam 52.300 m2 yerleşke üzerinde 44.500 m² kapalı alanda üretim hattını genişletecektir.

Somun üretim tesislerimizde 1000'e yakın çalışanımız ve 59.000 ton/yıl üretim kapasitemiz ile yurt içi ve yurt dışında otomotiv başta olmak üzere farklı sektörlerden birçok firmaya hizmet vermekteyiz.

Türkiye’nin lider somun üreticisi Norm Fasteners olarak, Türkiye'de ve Avrupa’da birçok otomotiv firmasının somun tedarikçisi olarak hizmet vermekteyiz. 2017 yılında onayı alınan tasarım merkezi birimimiz ile iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına özel ürün tasarım taleplerine de cevap vermekteyiz.

Nasıl Üretiyoruz
Tavlama Prosesi

Soğuk dövme işleminde kullanılacak ham maddenin soğuk şekillendirme preslerindeki kalıplarda daha kolay şekillenmesi için ham maddenin ısıl işlem fırınlarında tavlanarak fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi sağlanmaktadır.

Yüzey İşlem Prosesi

Yüzey işlem prosesinin temel amacı, dış ortamda korozyona uğrayan ham madde üzerinde bulunan cüruf kaplı dokunun temizlenmesi ve sonrasında fosfat kaplanarak soğuk şekillendirme kalıplarında rahat çalışmasını sağlamaktır.

Tel Çekme Prosesi

Ham maddenin soğuk dövme makinelerinde rahat çalışması için homojen bir yüzey elde edilmesi amacıyla doğrultulma işleminin yapıldığı ve final malzeme çapına getirildiği prosestir.

Soğuk Dövme Prosesi

Soğuk dövme, metalin oda sıcaklığında şekillendirilmesidir. Somunlar, burçlar ve perçin somunları 5, 6 ve 7 istasyonlu makinelerde sıralı kalıplardan geçerek ürün final formuna getirilmektedir.

Diş Açma Prosesi

Soğuk dövme makinalarında dişsiz olarak üretilen yarı mamül somunlara diş açma makinelerinde kılavuz yardımı ile diş açıldığı prosestir.

Çapak Alma Prosesi

Diş açılan somunların istenmeyen kirliliklerden arındırılması amacı ile önce vibratörde titreşim yardımı ile daha sonra tamburda temizleme sıvısı ile temizliği yapılır. Ardından istenmeyen kirlilikten ve temizlik işleminde kullanılan temizleme sıvısından uzaklaştırılması için somunlar santrifüj içerisinde yüksek hızda döndürülür.

Isıl İşlem Prosesi

Soğuk Şekillendirmesi tamamlanan yarı mamülleri nihai mekanik özelliklerine kavuşturabilmek için kontinü olarak 7/24 çalışan ısıl işlem fırınlarımız kullanılmaktadır. Tüm ürünler bu proseste kontrollü atmosferde çeliğin ostenit fazına ısıtılarak tutulması ve yağda ani soğutulması ile 8, 10 veya 12 kaliteye ulaşmaktadır.

Ortalama 1.200kg/saat kapasiteli fırınlarımızda tüm parametreler otomatik kontrol edilip saklanmaktadır. Lot izlenebilirliği ile de hammadde detayına kadar gidilebilmektedir.

Kaplama Prosesi

Metal yüzeylerini korozyondan korumak veya onlara dekoratif ve mühendislik özellikleri kazandırmak amacıyla kullanılan çinko kaplama türleri, düzgün yüzey, üstün kozmetik görünüm, yüksek ısı dayanımı, Cr+6 içermeyen ve uygulanan üst laklarla yüksek korozyon dayanımı sağlayan elektrolitik çinko, çinko-nikel ve çinko lamelli kaplamalar uygulanmaktadır. Bu process Norm Holding bağlı şirketlerimizden Norm Coating tesislerinde in-house olarak gerçekleştirilmektedir.

Fiber ve Rondela Çakma Prosesi

Fiberli somunların içerisinde bulunan plastik fiber malzemenin yarı mamül ürün içerine çakıldığı ve benzer makine gruplarında kendinden rondelalı somunlarda rondela ve somunun birbirine sabitlendiği prosestir.

Yandan Sıkma Prosesi

Fiberli somun benzeri gevşemenin istenmediği koşullarda somun formunun iki paralel yandan bozularak sıkma torklarının sağlandığı prosestir.

Ayıklama Prosesi

Bu proseste, Norm Coating bünyesinde bulunan 5-6-7 kameralı, bilgisayar kontrollü otomatik dolum ve poşetleme yapabilen somun ve burç ayıklama makineleri ile %100 kontrol ile ölçüsel ve görsel kontrol gerçekleştirilmektedir.

Paketleme Prosesi

Norm Coating bünyesinde müşteri isteklerine göre istenen ambalaj özelliklerinde ürünlerin paketlenmesi gerçekleştirilmekte ve depoya sevki sağlanmaktadır.

İzmir Somun Üretim Tesisi

info@normfasteners.com
Tel: + 90 232 376 89 42
Faks: + 90 232 376 76 13

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı No: 50-52 35620 Çiğli / İzmir / TÜRKİYESalihli Somun Üretim Tesisi

info@normfasteners.com
Tel: + 90 232 376 89 42
Faks: + 90 232 376 76 13

Salihli Organize Sanayi Bölgesi 304. Cadde No:16 45300 Salihli/Manisa/ TÜRKİYE