Cıvata Üretimi

1973 yılında İzmir Bornova'da başlayan cıvata üretimimiz 1994 yılında, şu an faaliyette olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni tesisine taşınmış, 2013 yılında ise Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki cıvata üretim tesisimiz kurulmuştur.

İzmir’de 55.000 m2 ve Salihli’de 45.409 m2 alanda üretim yapmakta, başta otomotiv ana ve yan sanayi olmak üzere, beyaz eşya, inşaat, makine, mobilya, elektrik-elektronik gibi farklı sektörlerde hizmet vermekteyiz.

Üstün kalite politikamız, geniş ürün yelpazemiz, 2022 yılı itibari ile 100.000 ton/yıl cıvata üretim kapasitemiz ve cıvata üretim tesislerimizde 1000’in üzerinde çalışanımız ile Türkiye'de en hızlı üretim artışını ve büyümeyi sağlayan sektör lideri bağlantı elemanı üreticisiyiz.

Nasıl Üretiyoruz
Ham madde Kabul ve Tavlama Prosesi

Hammaddeler ISO 9001 ve/veya ISO TS 16949 belgeli yurt içi ve yurt dışı çelik üreticilerinden temin edilerek EDI sistemi ile Norm Fasteners ERP sistemine aktarılmakta olup hammadde GKK işlemi tamamlandıktan sonra sistemde kullanılabilir hale geçmektedir. Hammadde GKK’sı belirli aralıklarla Norm Fasteners’ın teknik spesifikasyonuna uygunluk yönünden incelenmektedir. Bu incelemelerde kimyasal analizlerin kontrolleri yanı sıra hammaddenin boyutsal, görsel ve mekanik özellikleri de kontrol edilmektedir. Norm Fasteners’da hammaddeler kangal halinde yumuşatma ve küreselleştirme tavlamasına tabi tutulmaktadır. Tüm hammaddeler tavlanmadığı gibi, hangi tip tavlamanın da uygulanacağı final ürünün soğuk şekillendirme zorluk derecesine göre belirlenmektedir. Yumuşatma ve küreselleştirme tavlaması 40 ton/şarja kadar çıkmaktadır. Tavlamalar tam otomatik olup hammadde grubuna göre programlar seçilebilmektedir.

Kumlama

Kumlama bölümünde; filmaşin yüzeyine türbinlerden yüksek hızda çelik bilyeler püskürtülerek, mekanik olarak temizleme işlemi uygulanmaktadır. Yüzey temizliği tamamlanan filmaşinler polimer havuzlarında bulunan, kimyasalla kaplama işlemi uygulanarak kurutma havuzlarına transfer edilir. Kurutma havuzlarında homojen şekilde ısı verilmesi sayesinde, polimerin ham madde üzerinde kürlenmesi sağlanır. Kurutma işleminden sonra, transfer arabalarıyla otomatik haspelleme işlemi gerçekleştirilir.

Tel Çekme

Tel çekme bölümünde; soğuk şekillendirme bölümünün kullanacağı kangallar, uygun hadde kalıpları kullanılarak, istenilen nihai çap değerlerine tel çekme işlemi yapılarak hazır edilir.

Soğuk Şekillendirme

Tavlama, kumlama ve tel çekme işlemleri yapılan ham maddeler, soğuk şekillendirme yöntemi ile çok istasyonlu makinelerde cıvatalara ve bağlantı elemanlarına dönüşür. Makinelerde bulunan otomasyon cihazları (veri otomasyon programı ile online izlenebilirlik ve proses kontrol sistemleri) ve tabletler kullanılarak müşterinin isteği doğrultusunda ürünler üretilmektedir. Makine hızları parça geometrisine göre değişmekte ve 300 adet/dk hızlara ulaşılabilmektedir. Norm Fasteners bünyesinde M4 ile M24 arası çaplarda üretim yapılabilmektedir.

İkincil İşlemler

İkincil işlemler birimimizde ise; cıvatalara ovalama işlemi (diş çekme), otomotizasyon ile somun ve rondela takma, uç yarma, kanal açma, plastik rondela takma gibi ek uygulamalar yapılmaktadır. İkincil işlemler parti bazlı çalışmakta olup parti numaralarımızdan ham madde ve proses detaylarına ulaşılabilmekte ve tüm makinelerimiz veri otomasyon programı ile online izlenebilmektedir.

Isıl İşlem
Islah (Sulama + Meneviş)

Soğuk şekillendirmesi tamamlanan yarı mamülleri nihai mekanik özelliklerine kavuşturabilmek için, kontinü sistem 7/24 çalışan ısıl işlem fırınlarımız kullanılmaktadır. Tüm ürünler bu proseste kontrollü atmosferde çeliğin ostenit fazına ısıtılarak tutulması ve yağda ani soğutulması ile 8.8, 10.9 veya 12.9 kaliteye ulaşmaktadır. Ortalama 1.200 kg/saat kapasiteli fırınlarımızda tüm parametreler otomatik kontrol edilip saklanmaktadır. Lot izlenebilirliği ile hammadde detayına kadar gidilebilmektedir. Tüm ısıl işlem proseslerimizde otomotiv sektörünün gerekliliklerinden olan CQI-9 uygulayarak ana sanayi ve onların tier-1 tedarikçisi müşterilerimiz ile yıllık olarak paylaşmaktayız.

İzmir Cıvata Üretim Tesisi

info@normfasteners.com
Tel: + 90 (232) 376 76 10
Faks: + 90 (232) 376 76 13

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi 10007 Sok. No: 1/1 P.K 35000 Çiğli / İzmir / TÜRKİYESalihli Cıvata Üretim Tesisi

info@normfasteners.com
Tel: + 90 (232) 376 76 10
Faks: + 90 (232) 376 76 13

Salihli Organize Sanayi Bölgesi 304 Sok. No: 8/1 Salihli / Manisa / TÜRKİYE